+48 530 475 735   

Ślad węglowy - Aktualności i informacje

 

Redukcja emisji CO2 - dlaczego jest tak ważna?
2021-09-14

 

Każdy z nas ma wpływ na to jak w przyszłości będzie wyglądać nasza planeta. Dzieci od najmłodszych lat powinny uczyć się jak dbać o nasz wspólny dom. One  obserwują nasze nawyki  i to my dorośli musimy dawać im jak najlepszy przykład.

Z opublikowanego przez działające przy Komisji Europejskiej Joint Research Centre raportu “Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries 2019” wynika, iż  w ciągu doby jeden obywatel Polski odpowiedzialny jest za emisję  24 kg CO2 do ziemskiej atmosfery. Według danych Global Carbon Atlas zebranych z 213 krajów na świecie, Polska zajmuje 36 miejsce jeśli chodzi o wielkość emisji CO2 na mieszkańca.  Niepokoić powinien fakt iż w latach 2014-2019 nastąpił wzrost emisji o 4,7 %.

 

Źródło: http://www.globalcarbonatlas.org/en/CO2-emissions

 

Konsumpcja głównym motorem wzrostu emisji gazów cieplarnianych

Polityka klimatyczna jest skoncentrowana przede wszystkim na emisjach związanych z produkcją. Jednak rosnąca konsumpcja jest głównym motorem wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Nasza gospodarka staje się z roku na rok coraz bardziej globalna, a dowodem jest fakt iż od 1990 r. handel międzynarodowy wzrósł trzykrotnie. Bardzo dobrym przykładem są kraje Unii Europejskiej gdzie emisje CO2 regularnie spadają a ślad węglowy wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ popyt na towary i usługi konsumpcyjne jest często zaspokajany przez import z innych części świata. Zasadniczo obecne rozliczanie emisji pozwala krajom importować produkty wysokoemisyjne bez ponoszenia odpowiedzialności za CO2 podczas ich produkcji.

 

Zmiany w zakresie oznaczania produktów

Pilna potrzeba przeciwdziałania zmianom klimatu wymaga zatem rozszerzenia rachunku emisji dwutlenku węgla na handel międzynarodowy i uzupełnienia polityk skoncentrowanych na produkcji o podejścia oparte na konsumpcji.

Bardzo istotną rolę odgrywa świadomość konsumencka dlatego W Unii Europejskiej odbywają się dyskusje aby producenci informowali konsumenta o śladzie węglowym danego produktu poprzez umieszczenie na opakowaniu odpowiedniego oznaczenia. Bardzo prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpią znaczące zmiany w zakresie oznaczania produktów.