+48 530 475 735   

Ślad węglowy produktów spożywczych

 

Obszar produkcji żywności znajduje się w przededniu wielkich zmian, jakie wkrótce zaczną wewnątrz niego zachodzić. Ich kierunek widać, chociażby na przykładzie branży biopaliwowej, która jako pierwsza została zobligowana to obniżania emisji CO2. Ta z kolei ma wiele wspólnego z branżą rolno-spożywczą, gdyż surowce takie jak rzepak, pszenica, kukurydza to także materiał do produkcji biopaliw.

 

 Certyfikacja branży spożywczej

 

Objęcie podobnymi wymaganiami obszaru żywności wydaje się nieuniknione, szczególnie teraz gdy wielu konsumentów bacznie zwraca uwagę, czy dany artykuł spożywczy, po który sięga, jest „eko”. Do niedawna problem polegał na tym, że większość producentów towarów „przyjaznych środowisku” nie wskazywała, dlaczego ich wyrób jest ekologiczny.

 

 Ślad ekologiczny produktu

 

Działania Komisji Europejskiej prowadzone są w kierunku wdrożenia obowiązkowych standardów, które będą polegały na określaniu tzw. śladów ekologicznych produktów. Jako że liczenie emisji gazów cieplarnianych zostało z powodzeniem wprowadzone do innych gałęzi przemysłu, wydaje się naturalnym, że to ślad węglowy będzie decydował o dopuszczeniu produktów spożywczych do sprzedaży, a jego wartość będzie określać czy dany wyrób spożywczy powstał z poszanowaniem środowiska naturalnego. Warto więc się na to przygotować. 

 

ZAPYTAJ O OFERTĘ:

  + 48 530 475 735